“Mam pomysł na działalność gospodarczą. Gdzie mogę dostać dotację?” Ile razy słyszałam podobne zdania, tego nawet nie zliczę. Ale zanim zabierzesz się za wypełnianie wniosku o dotację, musisz wiedzieć o kilku podstawowych rzeczach:

Dotacja na firmę – pomysł nie wystarczy

Zanim w ogóle zaczniesz myśleć o dofinansowaniu, przede wszystkim usiądź z kartką papieru, zaprzyjaźnij się z Google’em i Excelem, pogadaj z potencjalnymi klientami, wybadaj konkurencję… Żeby się nie okazało, że gdy z dumą przetniesz wstęgę przed siedzibą firmy, przez kolejny rok do drzwi zapuka tylko urzędnik z ZUS-u.

“Ale przecież dotacji nie muszę oddawać, prawda? Nawet jeśli pomysł nie wypali, to przecież nic nie stracę!”

Jasne, dotacji nie oddajesz, ale… to nie znaczy, że nic nie stracisz!

Po pierwsze – tracisz czas na wypełnianie wniosków, formalności, promocję, zawieranie umów, prowadzenie firmy, kontakt z klientami. Co miesiąc będziesz opłacać składki ZUS, niezależnie od tego, czy trafi Ci się klient, czy nie.

Po drugie – w większości programów dotacyjnych jest zastrzeżenie, że możesz ubiegać się o dofinansowanie tylko jeśli nie prowadziłeś wcześniej działalności przez określony czas, np. 12 miesięcy. Co to oznacza? Jeśli za pół roku wpadniesz na naprawdę świetny pomysł, o kolejną dotację możesz ubiegać się dopiero po 2 latach.

Rada: Zanim pobiegniesz po dotację, przeanalizuj pomysł, zbadaj rynek, przelicz, czy Ci się opłaci. Jeśli trzeba – wprowadź poprawki, żeby zwiększyć swoje szanse!

Dotacja na firmę – różne warunki

Najpopularniejsza jest dotacja na firmę dla bezrobotnych z Powiatowych Urzędów Pracy… ale uwaga! Każdy urząd ustala nieco inne warunki dla dotacji. Dlatego nie opieraj się na doświadczeniach kolegi z powiatu obok – tylko uważnie wczytaj się w regulamin.

Poza tym uruchamiane są różne programy dotacyjne, które są skierowane do konkretnych grup, np. osób 30+, ludzi młodych, ludzi z określonego obszaru (np. Polski Wschodniej). Warto śledzić te informacje, bo tego typu projekty mają tylko określony czas na składanie wniosków.

Na co trzeba zwrócić uwagę?

Kto może otrzymać dofinansowanie?

Dotacja na firmę często jest wsparciem dla osób, które są w trudnej sytuacji – najczęściej niepracujących lub zarabiających mniej niż minimalna krajowa. Dodatkowe punkty przy rekrutacji często dostają np. kobiety, osoby 50+, opiekunowie osób niepełnosprawnych.

W części urzędów pracy istnieje też wymóg, że przed złożeniem wniosku musisz być zarejestrowany jako bezrobotny przez określony czas, np. 1-3 miesiące.

W niektórych programach mogą dostać wsparcie także osoby pracujące, ale pod warunkiem, że działalność będzie prowadzona na obszarze wiejskim albo na obszarze Polski Wschodniej.

Przeczytaj dokładnie warunki, aby upewnić się, że kwalifikujesz się do wsparcia.

Jakie są inne warunki?

Sprawdź też inne warunki – może okazać się, że np. nie możesz otrzymać dofinansowania na określony rodzaj działalności albo że musisz się wpisywać w tzw. inteligentne specjalizacje. Naprawdę, każdy program jest inny.

Jak długo musisz czekać na decyzję o przyznaniu dofinansowania?

O ile w urzędach pracy decyzja trwa ok. 30 dni od dnia złożenia wniosku, o tyle w innych programach na pieniądze poczekasz nawet pół roku. To może wynikać z bardziej złożonej procedury (np. konieczność spotkania z doradcą zawodowym), jak również z innego wsparcia, które jest oferowane.

Ile dostaniesz?

W urzędach pracy maksymalne dofinansowanie to aktualnie ok. 30 tys. zł, ale część urzędów obniża tę stawkę, aby więcej osób mogło skorzystać ze wsparcia. W innych programach dofinansowanie często jest podobne. Większe wsparcie można uzyskać np. w programach dla start-up’ów, które stawiają na innowacje.

Niektóre programy oferują także tzw. wsparcie pomostowe, czyli pokrycie stałych kosztów prowadzenia firmy (do określonej kwoty). Zapewne się orientujesz, że sam ZUS może być sporym obciążeniem, jeśli klientów nie jest jeszcze zbyt wielu.

Na co możesz przeznaczyć pieniądze?

W regulaminie znajdziesz informacje, na co możesz przeznaczyć otrzymane z dotacji pieniądze. Porównaj to z listą wydatków, które są niezbędne, żebyś mógł zacząć prowadzić działalność. Problematyczny może okazać się np. zakup samochodu.

Jakie wsparcie otrzymujesz?

W niektórych programach oprócz pieniędzy możesz otrzymać wsparcie w postaci szkolenia czy doradztwa. Jeśli nie masz wiedzy o prowadzeniu firmy, możesz dzięki temu uniknąć wielu potknięć i błędów w swojej biznesowej drodze.

Jakie obowiązki musisz spełnić?

Najczęstszym obowiązkiem jest prowadzenie firmy bez jej zawieszania przez określony czas (zazwyczaj 12 miesięcy). Weź to pod uwagę w swoich obliczeniach, zwłaszcza jeśli chodzi o ZUS.

Niektóre dotacje (np. z PUP) wiążą się też z tym, że gdy założysz już firmę, nie możesz w tym czasie pracować w innym miejscu. Co to oznacza? Warto zaoszczędzić trochę pieniędzy na czas, nim biznes zacznie przynosić zyski.

Pamiętaj, że instytucja, która daje Ci pieniądze, będzie miała prawo Cię kontrolować!

Rada: Przeczytaj uważnie regulamin i dokumenty dotyczące tej konkretnej dotacji i pytaj o wszystko, co jest dla Ciebie niejasne. (Jeśli jesteś z Uniwersytetu Opolskiego – przyjdź do nas. Podpowiemy, z jakich dotacji możesz skorzystać i wyjaśnimy wątpliwości.)

Dotacja na firmę = papierologia

Przygotuj się na stos papierów. Serio. Oprócz wniosku będziesz musiał złożyć masę oświadczeń i zaświadczeń oraz innych dokumentów.

Rada: Po prostu uzbrój się w cierpliwość i… przygotuj się na to. I weź pod uwagę kolejny punkt:

Dotacja na firmę – przygotuj wniosek na tip-top

Brak dokumentów, niepoprawne wypełnienie, pominięcie niektórych punktów, błędy w wyliczeniach, zbyt ogólne opisy – to wszystko może spowodować, że dotacji tak szybko nie zobaczysz.

Niektóre z tych błędów możesz uzupełnić, ale inne (nawet jeśli wydają Ci się nieistotne!) mogą skutkować odrzuceniem wniosku. A nawet jeśli przejdziesz procedurę formalną, to możesz uzyskać zbyt mało punktów, by otrzymać pieniądze.

Rada: Ponownie – czytaj uważnie regulamin i sprawdź, czy wszystko zostało przygotowane zgodnie z opisem (np. numerowanie stron, liczba egzemplarzy, potwierdzenie kopii za zgodność z oryginałem…). Jeśli masz wątpliwości – skonsultuj to z kimś, kto ma doświadczenie. (Jeśli jesteś z UO, zawsze możesz przyjść do nas – sprawdzimy wniosek i podpowiemy, co można w nim poprawić.)

Dotacja na firmę – musisz mieć poręczyciela (lub inne zabezpieczenie spłaty)

Owszem, dotacji nie musisz oddawać… o ile spełnisz wszystkie warunki. I dlatego instytucje udzielające dofinansowania domagają się zabezpieczenia, które potwierdzi, że w razie czego będziesz miał jak oddać pieniądze.

Najczęściej możesz skorzystać z poręczenia członka rodziny lub kogoś znajomego – o ile masz taką możliwość. Inną formą może być np. hipoteka czy zastaw.

Rada: Sprawdź, jakiej formy zabezpieczenia wymaga dana instytucja (i na jakich warunkach – np. kto może udzielić Ci poręczenia). Szczegóły znajdziesz w regulaminie.

Dotacja na firmę to nie jest jedyna możliwość dofinansowania!

I na koniec jeszcze jedno: dotacja na firmę to nie jest jedyna możliwość dofinansowania! Wydawałoby się, że to oczywiste, ale wiele osób zdaje się o tym nie pamiętać.

Po pierwsze – czasem dotacja… wcale nie jest potrzebna! Jeśli możesz zacząć bez dofinansowania, warto skorzystać z działalności nierejestrowanej (o szczegółach przeczytasz w naszym wpisie).

Po drugie – możesz nie spełniać warunków danej dotacji (np. pracujesz i nie możesz zwolnić się z pracy) albo… dotacja jest po prostu za mała na Twoje potrzeby. Co wtedy?

  • Śledź nasz cykl #PieniądzeNaBiznes – znajdziesz w nim informacje, skąd możesz wziąć pieniądze na założenie i prowadzenie biznesu.
  • Przyjdź do nas na doradztwo – pomagamy studentom, absolwentom, pracownikom i doktorantom Uniwersytetu Opolskiego założyć firmę, a także wskazujemy, jak mogą zdobyć dofinansowanie.

Podsumujmy

Dotacja na firmę to może być szansa na start dla Twojej firmy… o ile będziesz pamiętać o punktach wskazanych w tym artykule.