Zastanawiasz się, czy Twój pomysł na firmę wypali? A może chcesz prowadzić biznes po godzinach, żeby zarobić kilkaset złotych do pensji z etatu? Mamy dobrą wiadomość: do określonej kwoty przychodów nie musisz rejestrować firmy. Tak zwana „działalność nierejestrowana” to świetny sposób, aby sprawdzić swoich sił w biznesie bez zbędnej biurokracji czy nadmiernych kosztów.

Czy „działalność nierejestrowana” oznacza, że „hulaj, dusza, piekła nie ma”? Niezupełnie. Zanim skorzystasz z tej możliwości – przeczytaj poniżej, czy każdemu się to opłaci i jakie obowiązki mimo wszystko będą na Tobie ciążyć.

Działalność nierejestrowana – kiedy warto z niej skorzystać?

Załóżmy, że chcesz sprzedawać skarpetki przez Internet. Zanim pobiegniesz do urzędu zarejestrować działalność, możesz po prostu wystawić kilka par w Internecie i sprawdzić, czy znajdziesz klientów.

Albo inaczej: masz niezłą pracę, ale w wolnej chwili lubisz tworzyć rękodzieło. Możesz sprzedawać swoje wytwory i mieć dodatkowo parę groszy na własne potrzeby.

W tych przypadkach sprawdzi się działalność nierejestrowana. Jakie ma zalety?

Nie musisz rejestrować firmy.

Nie musisz opłacać składek ZUS… z pewnym ważnym zastrzeżeniem (o czym za chwilę).

Nie musisz opłacać miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy… co nie oznacza, że wcale nie musisz zapłacić podatku (o czym również za chwilę).

Nie musisz uzyskiwać numeru NIP… chyba że będziesz podlegać obowiązkowi opłacania VAT lub kasy fiskalnej (o tym także przeczytasz niżej).

Nie musisz prowadzić skomplikowanej rachunkowości (co nie oznacza, że niczego nie musisz rejestrować!).

Dla kogo jest działalność nierejestrowana?

Działalność nierejestrowana jest dla Ciebie, jeśli:

Nie jesteś wspólnikiem spółki cywilnej.

Nie prowadzisz działalności regulowanej – takiej, która wymaga zezwolenia lub koncesji.

Nie prowadziłeś działalności gospodarczej przez ostatnie 60 miesięcy.

Przychody (brutto) z Twojej działalności w żadnym miesiącu nie przekroczyły 50% minimalnego wynagrodzenia.

(W 2021 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 2 800,00 zł, czyli limit wynosi 1 400,00 zł).

Uwaga! Mówimy tu o przychodzie należnym (czyli w momencie sprzedaży), nawet jeśli faktycznie zapłatę otrzymasz później.

Uwaga! To nie znaczy, że jeśli jednorazowo wykonasz zlecenie za więcej niż 1 400,00 zł, automatycznie uznaje się, że jesteś przedsiębiorcą. Działalność musi spełniać pozostałe ustawowe warunki, tj. być realizowana w sposób zorganizowany ciągły.

Tyle zapisy ustawy. Ale spójrzmy na to, czy działalność nierejestrowana każdemu będzie się opłacać.

Działalność nierejestrowana bez ZUS i formalności… ale czy na pewno?

Nie każdy ominie ZUS czy obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Zanim rozpoczniesz działalność upewnij się, że nie obejmą Cię…

Składki ZUS

 Jeśli wykonujesz usługi na umowę zlecenie, to… Twój zleceniodawca musi za Ciebie płacić ZUS tak, jak w przypadku pracownika. Jeśli pracujesz na etacie i osiągasz minimalne wynagrodzenie, to opłaca on tylko składkę zdrowotną. Tym niemniej musi on zarejestrować Cię do ubezpieczenia. To może zniechęcić część zleceniodawców, którzy woleliby tylko opłacić fakturę.

UWAGA! Jeśli masz status studenta, umowa zlecenie w tym przypadku nie podlega zgłoszeniu ani składkom ZUS. Uważaj jednak – z dniem, gdy stracisz status studenta (czyli także np. w wakacje między studiami pierwszego a drugiego stopnia), składki ZUS zgodnie z prawem powinny być opłacane zgodnie z opisem powyżej.

 

Podatek VAT

Co do zasady – dopóki nie osiągniesz przychodu 200 000,00 zł rocznie, nie opłacasz podatku VAT. Ale niektóre rodzaje działalności nie podlegają temu zwolnieniu. I tak, jeśli prowadzisz np. usługi doradcze czy sprzedaż komputerów przez Internet, i tak czeka Cię wycieczka do Urzędu Skarbowego, rejestracja jako podatnik VAT oraz wypełnianie ewidencji i deklaracji do tego podatku.

Kasa fiskalna

Również co do zasady – dopóki nie osiągniesz przychodu 20 000,00 zł rocznie ze sprzedaży osobom fizycznym, nie musisz mieć kasy fiskalnej. Ale tu znów ustawodawca przewidział rodzaje działalności, które muszą mieć kasę fiskalną niezależnie od tego, ile zarabiają. I tak np. są to dostawy wyrobów elektronicznych czy też usługi fryzjerskie czy kosmetyczne.

Działalność nierejestrowana – co na pewno Cię nie ominie?

Jakie jeszcze obowiązki Cię nie ominą?

Prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży (czyli zapisywać kwoty przychodu uzyskanego w danym dniu).

Opłacanie podatku dochodowego – oczywiście, działalność nierejestrowana nie jest zwolniona z podatku. Osiągnięte przychody wpisujesz w PIT-36 jako „przychody z innych źródeł”.

(Możesz tu również wpisać koszty uzyskania przychodu – o ile je odpowiednio udokumentujesz.)

Przestrzeganie praw konsumenta.

Przestrzeganie RODO.

Wystawianie rachunków i faktur – o ile zażąda tego druga strona.

Wypełnianie innych obowiązków przedsiębiorcy – np. jeśli prowadzisz sklep internetowy, musisz stworzyć regulamin; jeśli sprzedajesz produkty spożywcze, musisz przestrzegać przepisów sanitarnych.

Zarejestrowanie firmy – jeśli w którymkolwiek miesiącu Twój przychód przewyższy wskazany limit. (Uwaga – nie licz średniej. Nawet jeśli w jednym tylko miesiącu zarobisz ponad 1 400,00 zł – musisz zarejestrować firmę.)

Na zarejestrowanie firmy masz 7 dni od momentu przekroczenia progu.

 

Podsumowując – czy działalność nierejestrowana się opłaca?

Działalność nierejestrowana to bardzo dobry sposób na przetestowanie biznesu… o ile solidnie odrobisz lekcje. Inaczej może okazać się, że któregoś dnia Urząd Skarbowy lub inna instytucja zapuka do Twoich drzwi.

Jeśli masz pytania lub wątpliwości – skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci je rozstrzygnąć.