Mentor – kobieta dla kobiety – ścisłowca

Lean in STEM to program mentoringowy dla kobiet związanych z obszarem STEM – Science, Technology, Engineering, Mathematics. Skorzystać z niego mogą studentki i absolwentki wydziałów ścisłych uniwersytetów i uczelni technicznych oraz  doktorantki z politechnik. Niezastąpiona mentorka wspiera kobiety odnajdujące się w nowych technologiach, innowacjach i nauce, których jak na razie jest niestety  niewiele. 

Nabór zgłoszeń trwa do 31 marca. Wśród 13-stu mentorek można znaleźć m.in.:

Łucję Barbaszewską – dyrektorkę Sprzedaży Rozwiązań w Cisco:

Od 2007 roku w Cisco Systems Poland, gdzie obecnie pełni stanowisko Dyrektora Sprzedaży Rozwiązań na Rynku Średnich i Dużych Przedsiębiorstw. Wcześniej kierowała Działem Sprzedaży Rozwiązań Sieciowych i Bezpieczeństwa oraz pracowała w działach Współpracy z Partnerami Handlowymi oraz Operacji Biznesowych.

Z branżą informatyczną związana od ponad 14 lat. Pracowała zarówno dla dystrybutorów (DNS Polska, Arrow Group), integratorów (Solidex) jak i producentów (RSA Security, EMC).

Absolwentka Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła także studia Charted Institute of Marketing (CIM).

Hobby to przede wszystkim sport: zawodowo grała w siatkówkę, również jako reprezentantka Polski.

Aleksandrę  Kłapcinśką -inżynierka w Google (Londyn)

Pochodzi z Olkusza, gdzie skończyła liceum w klasie o profilu matematyczno-informatycznym. Po maturze zaczęła studiować elektronikę i telekomunikację na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Po roku stwierdziła, że to jednak nie to i przeniosła się na Informatykę, którą ukończyła z tytułem magistra inżyniera. Już w czasie studiów zaczęła pracować jako developer Pythona. Tuż po ukończeniu studiów przeniosła się do Amsterdamu gdzie kontynuowała pracę w Python i założyła lokalny oddział PyLadies. Od lipca 2014 pracuje w Google w Londynie jako Site Relability Engineer. Jest to zawód zupełnie nowy i polega na dbaniu o to, żeby Google dobrze funkcjonował. Czyli monitoruje się działanie usług (np: wyszukiwarka, adwords, chmura, itd.), rozwiązuje się bieżące problemy, pomaga się uruchamiać nowe usługi i funkcjonalności. Jest to coś pomiędzy programistą a administratorem systemu. Lubi podróżować, żeglować i czytać książki.

oraz Katarzynę Walczyk – Matuszyk – prezeska Stowarzyszenia Top 500 Innovators.

Absolwentka programu Top 500 Innovators, dzięki któremu odbyła 9-tygodniowy kurs na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii. Stoi na czele największej w Polsce organizacji pozarządowej – think-tanku skupiającego naukowców, specjalistów z zakresu transferu technologii oraz innowacyjności. Stowarzyszenie działa na rzecz skutecznej współpracy nauki z biznesem.

Zawodowo, od ponad sześciu lat pracuje w Krajowym Punkcie Kontaktowym Programów Badawczych UE, gdzie zajmuje się obszarami związanymi z innowacyjnością, współpracą nauki z biznesem, zarządzaniem międzynarodowymi projektami badawczymi i innowacyjnymi oraz współpracą międzynarodową. Specjalizuje się w zarządzaniu międzynarodowymi projektami badawczymi i innowacyjnymi finansowanymi z programów ramowych, funduszy strukturalnych oraz funduszy norweskich. Doradza firmom i instytucjom na rzecz skutecznego networkingu międzynarodowego.

Uwielbia podróże, poznawanie nowych kultur i kuchni.

Każda z mentorek wybierze osobiście kandydatkę.

Koniecznie zajrzyj na stronę programu.

Mentoring to…

Mentoring – to partnerska relacja między mistrzem a uczniem (studentem, pracownikiem itp.), zorientowana na odkrywanie i rozwijanie potencjału ucznia. Opiera się na inspiracji, stymulowaniu i przywództwie. Polega głównie na tym, by uczeń, dzięki odpowiednim zabiegom mistrza, poznawał siebie, rozwijając w ten sposób samoświadomość, i nie obawiał się iść wybraną przez siebie drogą samorealizacji. Obejmuje on także doradztwo, ewaluację oraz pomoc w programowaniu sukcesu ucznia

źródło: Wikipedia