Nawet 100 tys. zł na własny biznes – tyle możesz otrzymać w programie “Pierwszy Biznes – Wsparcie w Starcie II”. Ten program oferuje bardzo niskooprocentowane pożyczki na rozpoczęcie własnej firmy.

Czy należy bać się pożyczki? I czy może być lepszą opcją niż dotacja? Odpowiedzmy sobie na te pytania, opisując warunki tego programu.

Czy należy bać się pożyczki?

Zacznijmy od podstawy: tak, pożyczkę trzeba oddać. To chyba budzi największy niepokój wśród wszystkich osób, którym przedstawiamy taką opcję. Ale czy naprawdę jest się czego bać? Zacznijmy od kilku faktów:

Oprocentowanie w programie “Pierwszy Biznes – Wsparcie w Starcie II” jest wybitnie niskie (aktualnie ok. 0,03% – tak, dobrze czytasz). Jeśli odejmiesz od tego inflację, to okaże się, że oddajesz… mniej, niż dostałeś. Ponadto na spłatę masz aż 7 lat – to dość, by biznes zaczął na siebie zarabiać.

Tak, pożyczka oznacza, że biznes musi na siebie zarabiać… ale czy nie o to chodzi w biznesie? Jeśli dokładnie wszystko sprawdzisz i przeliczysz, to masz dużo większe szanse na powodzenie.

(A jeśli nie sprawdzasz i po prostu “idziesz w ciemno”, to… zastanów się, czy to dobry pomysł, żeby w ogóle zakładać ten biznes. Nawet za dotację. Możesz stracić masę czasu, który możesz wykorzystać na naprawdę dobry pomysł. A drugi raz dotacji już nie dostaniesz, przynajmniej z urzędu pracy. Więc poświęć trochę czasu na rozeznanie rynku i przelicz wszystko w Excelu, bo szkoda tracić taką okazję na pomysł-niewypał. Albo spróbuj przetestować biznes w ramach działalności nierejestrowanej – opisujemy to szczegółowo w tym poście: Sprawdź pomysł na biznes – na czym polega działalność nierejestrowana i czy tkwi w niej jakiś haczyk?.)

Weź pod uwagę, że w ramach projektu możesz też otrzymać wsparcie na doradztwo dotyczące założenia firmy. A z wątpliwościami i pytaniami możesz przyjść do nas!

Poza tym kwota, którą możesz uzyskać w programie “Pierwszy Biznes – Wsparcie w Starcie II” to 100 tys. zł i jest znacznie wyższa niż to, co możesz dostać w Urzędzie Pracy. Jeśli więc Twój pomysł wymaga większej inwestycji (np. drogiego sprzętu), to zastanów się nad pożyczką.

Oczywiście, decyzja należy do Ciebie – dlatego przejdźmy może do konkretów:

Dla kogo?

Wsparcie możesz dostać, jeśli jesteś:

→ studentem ostatniego roku studiów (licencjackich lub magisterskich),

→ absolwentem do 4 lat od obrony lub ukończenia szkoły,

→ osobą bezrobotną,

→ poszukującym pracy opiekunem osoby niepełnosprawnej.

Uwaga, warunek! Nie możesz być zatrudniony ani wykonywać innej pracy zarobkowej!

Poza tym nie możesz otrzymać pożyczki, jeśli w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o pożyczkę prowadziłeś działalność gospodarczą.

Co otrzymuję?

→ Pożyczkę na założenie firmy w wysokości 20-krotności przeciętnego wynagrodzenia, czyli aktualnie ok. 113 000,00 zł

Bezpłatne doradztwo związane z zakładaniem firmy, form opodatkowania, księgowości.

Jakie są warunki?

Okres spłaty pożyczki: do 7 lat

Karencja: do 12 miesięcy

Oprocentowanie: 0.25 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez NBP obowiązującego na dzień podpisania umowy pożyczki (obecnie 0,03%)

Opłaty, prowizje: brak

Jak długo muszę prowadzić firmę?

Po rozpoczęciu działalności:

→ przez 12 miesięcy nie możesz zamknąć ani zawiesić firmy,

→ przez 36 miesięcy nie możesz zamknąć firmy, możesz ją co najwyżej zawiesić.

Gdzie mogę złożyć wniosek?

Wniosek możesz złożyć w Fundacji Rozwoju Śląska albo… osobiście u nas, czyli w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości Uniwersytetu Opolskiego, jako że jesteśmy oficjalnym punktem kontaktowym programu.

Do kiedy mogę złożyć wniosek?

Program jest planowany do 28.02.2023 r. – chyba że środki wyczerpią się wcześniej! Dlatego nie zwlekaj zbyt długo ze złożeniem wniosku.

Czy mogę liczyć na pomoc w wypełnieniu wniosku?

Jeśli studiujesz lub ukończyłeś Uniwersytet Opolski, przyjdź do nas – chętnie Ci pomożemy w wypełnianiu wniosku!