Pieniądze na założenie firmy – skąd wziąć?

W zakładce Dofinansowanie dla firm prezentujemy aktualne możliwości zdobycia dofinansowania na założenie firmy. Niestety, te możliwości często mają ograniczenia związane z terminem aplikowania lub są skierowane tylko do określonej grupy osób. Poniżej pokazujemy, gdzie jeszcze można znaleźć pieniądze na własną działalność.

 

Fundusze Venture Capital

 

Ta nazwa oznacza fundusze inwestujące w firmy we wczesnym stadium rozwoju. Oprócz pieniędzy, przedsiębiorca może liczyć na wsparcie w postaci wiedzy czy kontaktów biznesowych inwestora – pracownicy tych funduszy są to osoby z dużym doświadczeniem. Dzięki temu początkujący biznes ma większe szanse powodzenia i uniknięcia wielu błędów.

 

Co w zamian?

Fundusze venture capital to nie organizacje charytatywne – inwestor oczekuje zwrotu. W zamian za środki, fundusz nabywa udziały przedsiębiorstwa – czyli po prostu kupuje część firmy. Oznacza to, że fundusz ma wpływ na jej rozwój.

Inwestycja funduszu VC kończy się, gdy sprzedaje on posiadane udziały. Trzeba jednak pamiętać, że inwestycje w początkujący biznes wiążą się z wysokim ryzykiem – a ryzyko kosztuje. Fundusze VC liczą na wysokie stopy zwrotu. Zechcą inwestować w start-up tylko wtedy, jeśli uznają, że firma będzie się szybko rozwijać. Lokalny sklepik, który nie planuje podbijać nowych rynków, raczej nie zyska ich zainteresowania.

 

Prezentacja jest ważna

Jeśli chcesz zachęcić pracowników funduszu do zainwestowania w Twój biznes, musisz się rzetelnie przygotować – zbadać rynek, przemyśleć produkt, wykazać, że szacowane stopy przychodów są oparte na konkretnych danych. To Ty musisz przekonać inwestora, że biznes ma potencjał. Dlatego obok mocnych argumentów, ogromne znaczenie ma sposób prezentacji. Oprócz informacji o firmie, liczą się także cechy samego przedsiębiorcy, takie jak przebojowość czy wytrwałość.

 

 

Aniołowie biznesu (Business Angels)

 

Przebieg inwestycji jest bardzo podobny do funduszy VC. Aniołowie biznesu to przedsiębiorcy i biznesmeni o dużym doświadczeniu zawodowym, którzy mają znaczny majątek i są chętni go zainwestować w młodą firmę. Podobnie jak fundusze VC, oferują know-how i oczekują wysokiego wzrostu.

 

Jak dotrzeć do Anioła?

W przeciwieństwie do funduszy VC, Anioł nie oczekuje na Twoje przyjście. Istnieją sieci zrzeszające Aniołów, ale równie dobrze może nim zostać każdy biznesmen z wiedzą (i pieniędzmi), o ile zdołasz się z nim skontaktować i przekonać do zainwestowania w swój biznes. Także i tutaj wysokie spodziewane zyski oraz sposób prezentacji odgrywają bardzo dużą rolę.

 

 

Crowdfunding

 

Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe, polega na zebraniu grupy osób, które zainwestują stosunkowo niewielkie kwoty, które w sumie pozwolą rozkręcić Twój biznes. W zamian – w zależności od portalu – możesz zaoferować udziały w przedsiębiorstwie lub inny bonus dla inwestujących. Sprawdź warunki danej platformy – nie na każdej można zbierać fundusze na działalność gospodarczą.

 

Co daje crowdfunding?

Oprócz zebrania pieniędzy, dzięki temu możesz przetestować zainteresowanie Twoim produktem lub usługą wśród potencjalnych klientów. Warto przejrzeć inne oferty, zanim przygotujesz własną – aby zebrać wystarczającą kwotę, Twój projekt powinien wyróżniać się i przykuwać uwagę.