Aktualizacja wpisu: 19.11.2021 r. (zmiany zaznaczone na czerwono)

Ostatnio w mediach rozgorzały dyskusje związane z ogłoszeniem przez rząd projektu Polskiego Ładu. Jeśli planujesz wystartować z własnym biznesem, zapewne zastanawiasz się, co to dla Ciebie oznacza. W gąszczu różnych informacji i nieraz nacechowanych linią polityczną danej partii czy medium, trudno o rzetelne informacje. Dlatego prezentujemy w skrócie, z czym może będziesz musiał_a zmierzyć, jeśli planujesz lub prowadzisz firmę.

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia kilku kwestii:

Czy Polski Ład jest już pewny?

Aktualizacja: Polski Ład został już podpisany przez prezydenta, a więc na pewno wejdzie w życie. (19.11.2021 r.)

Na razie Polski Ład jest projektem, a zatem jest na początku drogi legislacyjnej. Aktualny status projektu możesz śledzić tutaj:

Projekt (legislacja.gov.pl)

Jak widzisz, zanim projekt trafi do Sejmu, czeka go jeszcze długa droga. Nawet jeśli już trafi do Sejmu, który ją uchwali, następny głos należy do Senatu (który może ją także odrzucić lub zgłosić poprawki – wówczas trafia ponownie do Sejmu) i Prezydenta RP (który ma prawo zgłosić weto ustawodawcze).

Nie jest zatem pewne, czy projekt przejdzie ani czy zostanie uchwalony w takim kształcie, w jakim został zaprezentowany.

Jednak widząc naszą scenę polityczną, należy liczyć się z tym, że ustawa zostanie uchwalona, a jej główne założenia zostaną podtrzymane.

Skoro ustawa nie jest uchwalona, a projekt może się zmienić, czy muszę się nią już teraz przejmować? Czy nie wystarczy, że zainteresuję się nią już po uchwaleniu?

Realia pokazują, że aktualnie wiele ustaw przechodzi przez proces uchwalania w zasadniczo niezmienionym kształcie. Jeszcze za wcześnie na podejmowanie drastycznych działań, ale jeśli planujesz lub już prowadzisz działalność gospodarczą, warto uwzględnić to w kalkulacjach.

Być może, aby uchronić się przed podwyżką podatków, będziesz musiał_a zastanowić się nad zmianą formy opodatkowania lub wręcz formy prawnej – a do takich zmian warto się przygotować. Na przykład możesz poczytać trochę o spółce z o.o. czy komandytowej, żeby w godzinie zero móc podjąć świadomą decyzję.

Prowadzę firmę lub chcę ją założyć. Czy zyskam, czy stracę na Polskim Ładzie?

Jak mówi ulubiona odpowiedź doradców podatkowych: “To zależy”. Z pewnością wiele zmian uderza w przedsiębiorców. Czy Ty stracisz (i ile), a może da się to zoptymalizować tak, że prawie tych zmian nie odczujesz? A może Twój biznes wręcz zyska? To już musisz przekalkulować sam_a (lub z pomocą księgowego czy doradcy podatkowego).

No dobrze, to jakie zmiany czyhają na nas w projekcie?

Podsumujmy główne zmiany w projekcie ustawy. Przy czym kilka zastrzeżeń:

  • Skupiamy się na zmianach istotnych dla przedsiębiorców, nie wspominamy zatem o tych, które dotkną pracowników.
  • Nie analizujemy wszystkich szczegółowych zmian – podkreślamy przede wszystkim te, które dotkną największej grupy zmian.
  • Nie analizujemy zmian dotyczących np. holdingów – skupiamy się na tych, które są istotne dla mniejszych firm.

Zmiana wysokości składki zdrowotnej

Do tej pory składka zdrowotna była stała i wynosiła 381,81 zł, niezależnie od zarobków, przy małym i dużym ZUS-ie. Według projektu, składka zdrowotna wynosić będzie:

  • w przypadku skali podatkowej: 9% dochodu.
  • w przypadku podatku liniowego: 4,9% dochodu (przychód – koszty uzyskania) (aktualizacja 10.11.2021)
  • w przypadku ryczałtu: 9% podstawy wymiaru, którą stanowić będzie: przy przychodach do 60 000 zł rocznie – 60% przeciętnego wynagrodzenia (ok. 324 zł miesięcznie), dla przychodów do 300 000 zł – 100% przeciętnego wynagrodzenia (ok. 540 zł miesięcznie), powyżej 300 000 zł – 180% przeciętnego wynagrodzenia (ok. 972 zł miesięcznie) (aktualizacja 19.11.2021)
  • karta podatkowa: 9% minimalnego wynagrodzenia (w 2020 r. 270,90 zł).

Brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej

Do tej pory można było odliczyć od podatku składkę w wysokości 7,75% podstawy – czyli 328,78 zł. Wobec czego przedsiębiorca mógł zapłacić składkę w wysokości 53,03 zł (oczywiście, o ile osiągnął dochód i mógł od niego zapłacić podatek).

Teraz takiej możliwości nie będzie – składkę obliczoną zgodnie z powyższym punktem zapłacisz w pełnej wysokości. Nie będziesz mógł jej odliczyć.

Składkę zdrowotną zapłacą także członkowie zarządów i prokurentów spółek

Jeśli rozważasz założenie firmy w formie spółki, zwróć uwagę, że także członkowie zarządu i prokurenci zapłacą składkę zdrowotną.

Brak możliwości składania wniosków o kartę podatkową

Do tej pory część przedsiębiorców mogła płacić składkę w stałej wysokości, co miesiąc. Dzięki temu nie musieli rejestrować otrzymywanych przychodów.

Jeśli Polski Ład wejdzie w życie, nie będzie można już składać wniosków o kartę podatkową. Ci, którzy korzystali z niej do tej pory, będą jednak mogli ją zachować.

Zmiana progów w skali podatkowej

W przypadku opłacania podatków na skali podatkowej, zmienia się kwota wolna od podatku – wzrasta do 30 000 zł. Powyżej tej kwoty zapłacisz 17% podatku. Natomiast kolejny próg podatkowy (dla stawki 32%) to 120 000 zł.

Kwota wolna od podatku dotyczy wyłącznie przedsiębiorców opłacających podatek na zasadach ogólnych.

Zmiana stawki ryczałtu dla niektórych grup

Ci informatycy, którzy do tej pory płacili 15% ryczałtu, według Polskiego Ładu zapłacą 12%. (Pamiętajmy jednak, że dodatkowo otrzymają składkę zdrowotną w wysokości 4%). Na nieco niższą stawkę mogą też liczyć niektóre zawody medyczne.

Zmiany w estońskim CIT

Projekt usuwa większość ograniczeń dla aktualnej wersji estońskiego CIT. Estoński CIT dotyczy spółek kapitałowych (czyli spółki z o.o., spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej). Polega on na tym, że dopóki nie wypłacasz dywidendy, nie musisz płacić podatku. Dopiero w momencie wypłaty zysku musisz opłacić CIT. Aktualnie taka możliwość jest obwarowana szeregiem obwarowań, Polski Ład pozostawia tylko dwa: spółka musi należeć tylko do osób fizycznych oraz zatrudniać min. 3 pracowników.

Stawki CIT estońskiego wyniosą 10% CIT dla małych podatników i 20% CIT dla pozostałych.

Księgi rachunkowe trafią do Urzędu Skarbowego

Przedsiębiorcy obowiązkowo będą musieli prowadzić księgi rachunkowe elektronicznie, a następnie regularnie przekazywać je do Urzędu Skarbowego. Ta zmiana ma wejść w życie od 2023 r.

Ulgi dla przedsiębiorców

Rząd zapowiada wprowadzenie różnych ulg, np. ulga na robotyzację, ulga na prototyp, ulga na innowacyjność. Na razie nie znamy szczegółów tych ulg. Pewne zmiany dotkną też IP BOX.

 

Ulga dla klasy średniej

Minimalny podatek od spółek

Jeżeli spółka poniesie stratę lub jej dochód operacyjny wyniesie mniej niż 1% przychodu, zapłaci 0,4% przychodu operacyjnego (wyłączenia obejmują m.in. nowo założone spółki oraz spółki należące wyłącznie do osób fizycznych nieposiadających udziały w innych podmiotach).

Regulacje dot. “ukrytej dywidendy”

(Przepis wejdzie w życie od 2023 r.)

Wydatki stanowiące tzw. ukrytą dywidendę nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodu. Dotyczy to m.in. kosztów, których firma mogłaby nie ponosić oraz opłat za korzystanie z aktywów będących własnością wspólnika lub podmiotu powiązanego.

Czy to wszystkie zmiany w ustawie?

Sama ustawa ma ponad 220 stron i zmienia ok. 20 różnych ustaw – nie jesteśmy w stanie wszystkich zawrzeć ich wszystkich w jednym artykule. Zawiera ona również wiele bardziej szczegółowych zmian, które mogą dotyczyć właśnie Twojej sytuacji. Dlatego dobrze, żebyś śledził_a informacje, które się pojawiają.

Nie bardzo to wszystko rozumiem…

Wszystkich studentów, absolwentów (a także doktorantów i pracowników) UO zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie odpowiemy na pytania.

Widzę, że mój biznes może stracić. Co mogę zrobić?

To wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Warto przeliczyć to w swoich kalkulacjach – być może rozwiązaniem będzie np. przejście na ryczałt? A może warto rozważyć przejście na spółkę komandytową lub spółkę z o.o.?

Zastanów się, czy nie warto byłoby skonsultować swoich wątpliwości z doradcą podatkowym. Niektóre możliwe rozwiązania nie są widoczne na pierwszy rzut oka. A jeśli zoptymalizujesz swoje podatki, opłata za konsultację może Ci się szybko zwrócić.

Ale na to przyjdzie czas, gdy już będzie wiadomo, czy ustawa zostanie uchwalona i w jakim kształcie.

Czy to wszystko?

Na pewno będziemy na bieżąco informować o tym, czy Polski Ład został już wprowadzony i czy powyższe zmiany zostały utrzymane. Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku lub Instagramie – tam będą się pojawiać informacje.

Co sądzisz o tych zmianach? Może masz jakieś pytania albo chcesz coś doprecyzować?