Rusza III edycja Opolskiego Programu Mentoringu Biznesowego.

Mistrzowska szkoła biznesu
10 znanych szefów firm podzieli się wiedzą i doświadczeniem z młodymi przedsiębiorcami. Właśnie rusza III edycja Programu Mentoringu Biznesowego Woj. Opolskiego. Na zgłoszenia przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z wiedzy mistrzów, OCRG czeka do 10 kwietnia.

– Kiedy dostałem się do tego programu ktoś z rodziny powiedział że, lepiej by było, gdybym dostał dotację. A ja jestem pewien, że wiedza, którą w nim pozyskałem, jest znacznie cenniejsza – mówił po zakończeniu poprzedniej edycji programu Bartosz Jemioł, jeden z jego uczestników, właściciel firmy Taturo produkującej ubranka dziecięce własnego projektu.

– Gdybym mogła do tego programu zgłosić się jeszcze raz, to na pewno bym to zrobiła! Ale tym razem pewnie wyniosłabym z niego znacznie więcej. Wtedy podchodziłam do tego spontanicznie. Dziś przygotowałabym się lepiej i na przykład określiła, co chcę przepracować – dodaje kolejna uczestniczka programu Justyna Lenc, właścicielka firmy Spawaczka.pl.

Roli mentorów w III edycji Programu Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego podjęli się: Agata Duliniec, prezes zarządu firmy GNIOTPOL Trailers; Kornelia Tomala, członek zarządu i dyrektor ds. eksportu firmy Multiserwis; Katarzyna Rudzińska, dyrektor ds. personalnych Zakładów Produkcyjnych NUTRICIA; Andrzej Balcerek, członek rady nadzorczej Górażdże Cement SA i właściciel firmy AB Coaching; Andrzej Drosik, dyrektor przemysłowy na Europę Centralną Zakładów Produkcyjnych NUTRICIA; Joachim Siekiera, wieloletni prezes firmy Chespa w Krapkowicach, obecnie przewodniczący Rady Nadzorczej grupy Chespa; Lesław Adamczyk, współtwórca i właściciel Butiku Inwestycyjnego LEAD, współtwórca Opolskiego Centrum Zarządzania Projektami Sp. z o.o i członek Rady Głównej BCC; Wojciech Paruzel, dyrektor operacyjny i członek zarządu firmy Diehl Controls Polska Sp. z o.o.; Roland Krause, prezes zarządu firmy MM Systemy oraz Ryszard Błaszków, były wieloletni dyrektor zakładu Lesaffre Polska.

– Ten program sprawia mi satysfakcję, a przy tym jest formą spłaty zadłużenia wobec otoczenia – mówi Andrzej Drosik. – Jestem w gronie tych przedstawicieli świata biznesu, którym się raczej udało. Dlatego czuję się zobowiązany by pomóc tym, którzy są na początku swojej drogi.

Podkreśla, że jest to jedno z takich działań, które w jego przekonaniu w realny sposób mogą wpływać na rozwój gospodarki regionu. – Biznes francuski, niemiecki, holenderski czy duński dawno już doszedł do wniosku, że warto wzajemnie się wspierać, by gospodarkę rozwijać. U nas wciąż pokutuje przekonanie, że najbliższe otoczenie gospodarcze należy traktować jak konkurencję. Tymczasem każda ze stron więcej może wynieść, gdy działa razem – mówi szef Zakładów Produkcyjnych Nutricia.

Agata Duliniec, od 15 lat zawodowo związana z rodzinną firmą GNIOTPOL Trailers, założoną przez jej rodziców jest przekonana, że dla młodych ludzi, wchodzących w rolę przedsiębiorców, współpraca z mentorem może być bardzo wartościowa. Ona sama przechodziła przez kolejne szczeble kariery zawodowej, pracując w praktycznie każdym dziale firmy rodziców i korzystając z ich wiedzy i doświadczenia. Od grudnia 2018 r. pełni funkcję prezesa zarządu GNIOTPOL Trailers.
– Dobrze, gdy entuzjazm młodego przedsiębiorcy można skonfrontować się z doświadczeniem. Jest wtedy szansa, by uniknąć wyważania otwartych drzwi lub odkrywania obszarów których nie brało się pod uwagę. Warunek jest jednak taki, że obie strony widzą potrzebę i mają chęć na taką współpracę – dodaje Agata Duliniec.

– Program mentoringu biznesowego, który już po raz kolejny jest realizowany w naszym województwie, to przedsięwzięcie zupełnie niezwykłe i bezcenne – podkreśla marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła. – Takiej praktycznej wiedzy, jaką otrzymują od mentorów uczestnicy programu, w dodatku w relacjach bezpośrednich, nie ma w żadnym podręczniku i nie otrzymuje się na żadnym szkoleniu. Za to jesteśmy mentorom bardzo wdzięczni. Tym bardziej, że widać ogromną satysfakcję obu stron tego przedsięwzięcia.

Pomysłodawcą Programu Mentoringu była Loża Opolska BCC, a wspierają go Opolska Izba Gospodarcza, Izba Gospodarcza „Śląsk” oraz Izba Rzemieślnicza w Opolu. Podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) projekt koordynuje i pełni w nim obsługę organizacyjną. III edycja programu właśnie się rozpoczyna. – Potrwa do listopada. Podopiecznymi mentorów, czyli mentee, mogą zostać osoby, która zarządzają mikro, małą lub średnią firmą, zarejestrowaną w woj. opolskim, działającą na rynku nie dłużej niż 5 lat – tłumaczy Magdalena Możdżeń, kierownik Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera działającego w ramach OCRG.

By wziąć udział w Programie młodzi przedsiębiorcy muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy, dostępny na stronie OCRG (www.ocrg.opolskie.pl, zakładka „Projekty”, zakładka „Mentoring Biznesowy”), wysłać go do 12 kwietnia na mail: j.maczko@ocrg.opolskie.pl, a potem wziąć udział w autoprezentacji przed mentorami.

– W ramach programu odbędzie się minimum po pięć spotkań mentora z mentee, szkolenia i warsztaty integracyjne dla młodych przedsiębiorców, kierowane do nich doradztwo prawne, networking, spotkania służące wymianie doświadczeń podopiecznych projektu, ale też na przykład spotkania konsultacyjne dla mentorów – wylicza dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Głównym celem tego przedsięwzięcia jest transfer wiedzy i doświadczenia opolskich przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces, do małych i średnich firm. W pierwszej edycji projektu brało udział 6 mentorów i 11 ich podopiecznych; w drugiej – ośmiu mentorów i 9 mentee. Uczestnicy programu nie ponoszą w nim żadnych kosztów, a mentorzy nie otrzymują żadnego wynagrodzenia. Jak zapisano w regulaminie programu ich „Jedyną korzyścią jest nawiązanie niepowtarzalnej i inspirującej relacji”.

Formularz rekrutacyjny