Skąd pieniądze na firmę?

Skąd wziąć pieniądze na własną działalność gospodarczą? Jeśli myślisz o założeniu własnej firmy albo rozwoju działalności, którą już prowadzisz – pewnie nieraz zadawałeś sobie to pytanie. Propozycje znajdziesz w tym wpisie.

Środki europejskie

Warto śledzić konkursy dla przedsiębiorców dofinansowane ze środków europejskich. Takie konkursy ogłasza np. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości lub Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki.

SpeedUp Business - Fundusze unijne dla firm

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie są możliwości uzyskania dofinansowania i jak wypełnić dokumentację aplikacyjną – przyjdź 26.01.2017 r. o godz. 12:00 na spotkanie SpeedUp Business. Eksperci z Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki przedstawią formy wsparcia firm, z których możesz skorzystać.

Więcej informacji

 

Pierwszy biznes – Wsparcie w Starcie II

Program Pierwszy biznes – Wsparcie w Starcie II jest skierowany do niezatrudnionych i nie wykonujących innej pracy zarobkowej:

  • absolwentów szkół i uczelni wyższych do 4 lat od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego;
  • zarejestrowanych bezrobotnych;
  • studentów ostatniego roku studiów wyższych (studiów I i II stopnia, jednolitych studiów magisterskich).

W ramach programu otrzymujesz bardzo nisko oprocentowaną pożyczkę (poniżej 0,5% rocznie) w wysokości nawet 80 000 zł. Oprócz tego otrzymujesz wsparcie doradcze i szkoleniowe. Możesz liczyć na rzetelną ocenę Twojego pomysłu na biznes.

Jeśli chcesz poznać szczegóły – przyjdź do Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości UO! AIP UO zgłosił się jako punkt kontaktowy programu. Odpowiemy na Twoje pytania lub wątpliwości i pomożemy wypełnić wniosek.
Więcej informacji

 

 

Dofinansowanie z Powiatowego Urzędu Pracy

Jeśli jesteś zarejestrowany jako osoba bezrobotna, na rozpoczęcie działalności możesz uzyskać dofinansowanie z Powiatowego Urzędu Pracy. O szczegółowe zasady i terminy przyznawania środków pytaj w swoim urzędzie.

 

Inwestorzy

Anioły biznesu

Być może Twój pomysł przykuje uwagę inwestora? Możesz udać się do aniołów biznesu – przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces, a obecnie własne pieniądze inwestują w rozwój nowych inicjatyw biznesowych. Oprócz wsparcia finansowego, możesz korzystać z ich wiedzy, doświadczenia i kontaktów biznesowych. W zamian otrzymują udziały w Twoim przedsiębiorstwie. Anioły biznesu rzadko ogłaszają się publicznie, ale możesz do nich dotrzeć poprzez sieci aniołów biznesu, np. Polban czy Lewiatan Business Angels.

Fundusze seed capital i venture capital

Podobne wsparcie możesz uzyskać od funduszy seed capital lub venture capital. Te pierwsze inwestują we wczesnej fazie rozwoju firmy (od pomysłu do wejścia na rynek), te drugie dofinansowują przedsiębiorstwa, które debiutują na rynku lub chcą rozwinąć swoją działalność. Także i w tym przypadku inwestorzy otrzymują w zamian udziały w firmie.