Włącz się w opolską kulturę

Jeśli działasz w obszarze kultury albo wiążesz z nią swoją przyszłość, a może chciałbyś się dowiedzieć, co się dzieje w opolskiej kulturze – nie może Ciebie zabraknąć. Projekt EDUKO 2016-2018 planuje dotrzeć do wszystkich osób i instytucji zajmujących się kulturą i oświatą w regionie. Masz szansę znaleźć się w samym centrum wydarzeń – jako animator kultury lub jako wolontariusz.

eduko-logo

Wywiad opublikowany na stronie Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych

„Edukacja kulturowa Opolszczyzny” EDUKO 2016-2018 to projekt, w którym wezmą udział osoby i instytucje ze sfery kultury i oświaty z całego województwa. W projekcie uczestniczyć będą m.in. organizacje pozarządowe, domy kultury, przedszkola, nauczyciele wykładowcy. Wspólnie zdefiniują na nowo kulturę i edukację kulturową w regionie.

Ale będziemy także promować ludzi. Bo o tym zapominamy ­ że dany podmiot, daną instytucję, daną organizację pozarządową tworzą ludzie i ich pomysły. Bardzo często jest tak, że nie umiemy się chwalić, skupiamy się tylko na efektach. Czasami zapominamy, że trzeba powiedzieć, jak się nazywam, że to ja wymyśliłem ten projekt – mówi pani Joanna Ojdana z Muzeum Śląska Opolskiego, które koordynuje projekt.

Grono partnerów się rozrasta – już teraz projekt ma 30 partnerów z dziedziny kultury i oświaty, w tym Kuratorium Oświaty w Opolu, Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Opolski Projektor Animacji Kulturalnych, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu czy miejskie i gminne ośrodki kultury z różnych miast województwa. A to dopiero początek.

Właśnie z myślą o ludziach organizowane są spotkania sieciujące – niekoniecznie pod krawatem. Po to, żeby osoby zajmujące się kulturą mogły się nawzajem poznać, wymienić doświadczeniami, a może zaplanować wspólny projekt. Zamiast traktować się jak konkurencję, można przecież zorganizować wspólną inicjatywę.

W projekcie powstanie baza podmiotów i osób, w której będzie można znaleźć wszystkie wydarzenia kulturalne w regionie, ale też ludzi, którzy się tym zajmują na co dzień. Okazja, żeby pochwalić się własnymi pomysłami i przedsięwzięciami.

Przewidziane są też bezpłatne szkolenia i regranting, czyli konkursy na współprowadzenie projektów.

Więcej o projekcie dowiesz się tutaj.
13244779_838060093005119_919857902818723976_n

A jak Ty możesz się włączyć w tę inicjatywę?

Na przykład – podzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem, pomysłami.

– Trzech wolontariuszy już mamy – z różnych dziedzin. Dzięki temu mamy możliwość korzystania z ich kompetencji. Młodzi ludzie mają często świeże spojrzenie, nowe pomysły. Ten projekt nie ma ściśle określonych ram – wolontariusz może wnieść własną inicjatywę i wspólnie z nami ukształtować projekt.

Jeśli już działasz w obszarze kultury, możesz na przykład przeprowadzić warsztat czy zorganizować spotkanie.

– Planujemy również tworzyć na Facebooku grupy tematyczne – mówi pani Joanna. – Szukamy osób, które chcą prowadzić takie grupy – a może już prowadzą blogi lub grupy, które my możemy wypromować. Przykładowo: animator, który organizuje przedsięwzięcia w zakresie sztuk plastycznych, mógłby publikować na takiej grupie informacje czy pomysły na warsztaty.

Szukamy pasjonatów – osób, które chcą, i które naprawdę to robią, tylko my nie umiemy do nich dotrzeć – dodaje pani Joanna. – Dlatego zwracamy się do różnych podmiotów np. Studenckiego Radia „Emiter”, Akademickiego Centrum Karier UO, lokalnych samorządów, instytucji z obszaru edukacji i kultury. Nawiązując z nami partnerstwa, pomagają nam na różnych polach.

Nawet jeżeli nie masz doświadczenia, możesz włączyć się w projekt.

Jest miejsce dla wolontariuszy, którzy mogliby przeprowadzić wywiad, pomóc w organizacji spotkania sieciującego, przeprowadzić badania socjologiczne, zmontować filmik na YouTube.

Każdy wolontariusz, który przyjdzie z pomysłem na coś, co chce zrobić, znajdzie tutaj miejsce dla siebie. A jak nie ma pomysłu, to na pewno wspólnie coś wymyślimy. Jest sporo inicjatyw, które rodzą się w trakcie spotkań, rozmów. Przyjmiemy każdego bardzo chętnie.

Chcielibyśmy zachęcić ludzi, żeby chcieli sami tworzyć ten projekt. Na tym nam zależy. My bez państwa tego projektu nie zrealizujemy.

Jak dołączyć do zespołu?

Każdy wolontariusz – wystarczy, że znajdzie nas na przykład na WhatsAppie, albo na przez Facebook, wyśle do nas maila, zadzwoni, czy po prostu przyjdzie do biura projektu na św. Wojciecha 13, zapraszamy codziennie od 8:00 do 15:30. Zakres prac każdego wolontariusza dostosowujemy indywidualnie – w zależności od tego, w czym się specjalizuje, czym chciałby się zająć, jakie ma predyspozycje, jakie ma możliwości poświęcenia nam swojego czasu. Pracy na pewno nie zabraknie.

I to nie musi być wolontariat okresowy. Można przyjść do nas, albo nawet napisać maila, i podzielić się pomysłami na realizację, a my napiszemy, czy jesteśmy w stanie to udźwignąć i zrealizować w ramach tego projektu.

13220781_836917759786019_3839043169588778084_o

A co możesz zyskać?

Masz szansę zdobyć nowe doświadczenia, poznać ludzi. Ma się kontakt praktycznie z wszystkimi osobami i instytucjami działającymi w obszarze kultury w regionie.

Udział w projekcie to też cenne doświadczenie, które przyda się w dalszej karierze. Mając wiedzę o realizacji projektu, doświadczenie, zorientowanie w tym, co się w kulturze dzieje – dużo łatwiej znajdziesz pracę, która będzie Ci odpowiadać.

Jest to praca, ale jest też ta satysfakcja, że się coś zrobiło – coś fajnego dla kogoś – podsumowuje pani Joanna.

Ale wolontariat w kulturze to nie tylko projekt EDUKO:

– Liczymy, że kiedyś będziemy pośrednikiem w wolontariacie dla naszych partnerów. Chcielibyśmy stworzyć bazę wolontariuszy, którzy pochodzą z terenu województwa opolskiego, ale są zainteresowani wolontariatem w kulturze. Już teraz pośredniczymy w takim nawiązywaniu współpracy.