Włącz się w opolską kulturę

Jeśli działasz w obszarze kultury albo wiążesz z nią swoją przyszłość, a może chciałbyś się dowiedzieć, co się dzieje w opolskiej kulturze – nie może Ciebie zabraknąć. Projekt EDUKO 2016-2018 planuje dotrzeć do wszystkich osób i instytucji zajmujących się kulturą i oświatą w regionie. Masz szansę znaleźć się w samym centrum wydarzeń – jako animator kultury lub jako wolontariusz.

eduko-logo

 Wywiad opublikowany na stronie Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych

„Edukacja kulturowa Opolszczyzny” EDUKO 2016-2018 to projekt, w którym wezmą udział osoby i instytucje ze sfery kultury i oświaty z całego województwa. W projekcie uczestniczyć będą m.in. organizacje pozarządowe, domy kultury, przedszkola, nauczyciele wykładowcy. Wspólnie zdefiniują na nowo kulturę i edukację kulturową w regionie.

Ale będziemy także promować ludzi. Bo o tym zapominamy ­ że dany podmiot, daną instytucję, daną organizację pozarządową tworzą ludzie i ich pomysły. Bardzo często jest tak, że nie umiemy się chwalić, skupiamy się tylko na efektach. Czasami zapominamy, że trzeba powiedzieć, jak się nazywam, że to ja wymyśliłem ten projekt – mówi pani Joanna Ojdana z Muzeum Śląska Opolskiego, które koordynuje projekt.

Grono partnerów się rozrasta – już teraz projekt ma 30 partnerów z dziedziny kultury i oświaty, w tym Kuratorium Oświaty w Opolu, Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Opolski Projektor Animacji Kulturalnych, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu czy miejskie i gminne ośrodki kultury z różnych miast województwa. A to dopiero początek.

Właśnie z myślą o ludziach organizowane są spotkania sieciujące – niekoniecznie pod krawatem. Po to, żeby osoby zajmujące się kulturą mogły się nawzajem poznać, wymienić doświadczeniami, a może zaplanować wspólny projekt. Zamiast traktować się jak konkurencję, można przecież zorganizować wspólną inicjatywę.

W projekcie powstanie baza podmiotów i osób, w której będzie można znaleźć wszystkie wydarzenia kulturalne w regionie, ale też ludzi, którzy się tym zajmują na co dzień. Okazja, żeby pochwalić się własnymi pomysłami i przedsięwzięciami.

Przewidziane są też bezpłatne szkolenia i regranting, czyli konkursy na współprowadzenie projektów.

Więcej o projekcie dowiesz się tutaj.
13244779_838060093005119_919857902818723976_n

A jak Ty możesz się włączyć w tę inicjatywę?

Na przykład – podzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem, pomysłami.

– Trzech wolontariuszy już mamy – z różnych dziedzin. Dzięki temu mamy możliwość korzystania z ich kompetencji. Młodzi ludzie mają często świeże spojrzenie, nowe pomysły. Ten projekt nie ma ściśle określonych ram – wolontariusz może wnieść własną inicjatywę i wspólnie z nami ukształtować projekt.

Jeśli już działasz w obszarze kultury, możesz na przykład przeprowadzić warsztat czy zorganizować spotkanie.

– Planujemy również tworzyć na Facebooku grupy tematyczne – mówi pani Joanna. – Szukamy osób, które chcą prowadzić takie grupy – a może już prowadzą blogi lub grupy, które my możemy wypromować. Przykładowo: animator, który organizuje przedsięwzięcia w zakresie sztuk plastycznych, mógłby publikować na takiej grupie informacje czy pomysły na warsztaty.

Szukamy pasjonatów – osób, które chcą, i które naprawdę to robią, tylko my nie umiemy do nich dotrzeć – dodaje pani Joanna. – Dlatego zwracamy się do różnych podmiotów np. Studenckiego Radia „Emiter”, Akademickiego Centrum Karier UO, lokalnych samorządów, instytucji z obszaru edukacji i kultury. Nawiązując z nami partnerstwa, pomagają nam na różnych polach.

Nawet jeżeli nie masz doświadczenia, możesz włączyć się w projekt.

Jest miejsce dla wolontariuszy, którzy mogliby przeprowadzić wywiad, pomóc w organizacji spotkania sieciującego, przeprowadzić badania socjologiczne, zmontować filmik na YouTube.

Każdy wolontariusz, który przyjdzie z pomysłem na coś, co chce zrobić, znajdzie tutaj miejsce dla siebie. A jak nie ma pomysłu, to na pewno wspólnie coś wymyślimy. Jest sporo inicjatyw, które rodzą się w trakcie spotkań, rozmów. Przyjmiemy każdego bardzo chętnie.

Chcielibyśmy zachęcić ludzi, żeby chcieli sami tworzyć ten projekt. Na tym nam zależy. My bez państwa tego projektu nie zrealizujemy.

 

 

 13227543_836917416452720_7076941096087035632_o

Jak dołączyć do zespołu?

Każdy wolontariusz – wystarczy, że znajdzie nas na przykład na WhatsAppie, albo na przez Facebook, wyśle do nas maila, zadzwoni, czy po prostu przyjdzie do biura projektu na św. Wojciecha 13, zapraszamy codziennie od 8:00 do 15:30. Zakres prac każdego wolontariusza dostosowujemy indywidualnie – w zależności od tego, w czym się specjalizuje, czym chciałby się zająć, jakie ma predyspozycje, jakie ma możliwości poświęcenia nam swojego czasu. Pracy na pewno nie zabraknie.

I to nie musi być wolontariat okresowy. Można przyjść do nas, albo nawet napisać maila, i podzielić się pomysłami na realizację, a my napiszemy, czy jesteśmy w stanie to udźwignąć i zrealizować w ramach tego projektu.

 

13220781_836917759786019_3839043169588778084_o 

 

A co możesz zyskać?

Masz szansę zdobyć nowe doświadczenia, poznać ludzi. Ma się kontakt praktycznie z wszystkimi osobami i instytucjami działającymi w obszarze kultury w regionie.

Udział w projekcie to też cenne doświadczenie, które przyda się w dalszej karierze. Mając wiedzę o realizacji projektu, doświadczenie, zorientowanie w tym, co się w kulturze dzieje – dużo łatwiej znajdziesz pracę, która będzie Ci odpowiadać.

Jest to praca, ale jest też ta satysfakcja, że się coś zrobiło – coś fajnego dla kogoś – podsumowuje pani Joanna.

Ale wolontariat w kulturze to nie tylko projekt EDUKO:

– Liczymy, że kiedyś będziemy pośrednikiem w wolontariacie dla naszych partnerów. Chcielibyśmy stworzyć bazę wolontariuszy, którzy pochodzą z terenu województwa opolskiego, ale są zainteresowani wolontariatem w kulturze. Już teraz pośredniczymy w takim nawiązywaniu współpracy.

 

Więcej informacji