Zaznacz stronę

Mówimy dziś o funduszach Venture Capital, które mogą dać pieniądze na rozwój biznesu. Rozmawiamy z Panią Agnieszka Poznańską z funduszu Shape.VC.

Fundusze Venture Capital w pigułce:

    • Inwestują w młode firmy o dużym potencjale wzrostu (zwłaszcza start-upy).
    • Inwestycja polega na objęciu udziałów w tworzonej spółce.
    • Fundusze Venture Capital często oferują dodatkowe wsparcie, np. mentoringowe, doradcze, dostęp do sieci kontaktów.

Fundusz Venture Capital – to brzmi tajemniczo. Co się kryje pod tą nazwą? Na czym to polega?

Inwestycja funduszu Venture Capital polega na zasileniu kapitałowym przedsiębiorstwa we wczesnej fazie rozwoju w zamian za objęcie przez fundusz VC części jego akcji lub udziałów. Jest m.in. jedną z najważniejszych form finansowania rozwoju i wzrostu startupów. Fundusz VC staje się w ten sposób współwłaścicielem spółki, którą finansuje.

Kto może dostać wsparcie w funduszach Venture Capital?

Mogą się do nas zgłaszać osoby fizyczne lub zespoły, które nie mają jeszcze założonej spółki. Wszystkie umowy wstępne takie jak Term Sheet możemy podpisać z osobami fizycznymi. Natomiast naszej inwestycji dokonujemy zawsze w istniejącą spółkę. Wynika to z charakterystyki funduszu ze wsparciem NCBR (stroną umowy musi być istniejąca spółka). Objęcie udziałów przez funduszu odbywa się poprzez emisję nowych udziałów / akcji.

Czy Państwo specjalizują się w konkretnym rodzaju projektów?

Inwestujemy w projekty przede wszystkim software’owe, posiadające komponent badawczo – rozwojowy i mocną przewagę technologiczną. Dodatkowo nasz fundusz posiada specjalizację o numerze KIS 10 (Krajowa Inteligentna Specjalizacja) która obejmuje inteligentne sieci i technologie informacyjno-komunikacyjne oraz geoinformacyjne. To jest bardzo szeroki obszar i tutaj pasują wszystkie projekty software’owe, z elementami big data, AI/ ML, Industry 4.0, IoT, wszystkie sensory, wszelka automatyzacja, optymalizacja procesów etc.

Załóżmy, że mam pomysł na biznes, który może Państwa zainteresować. Co muszę przygotować, zanim się do Państwa zgłoszę? Czy powinnam mieć jakąś prezentację, biznesplan?

Najlepiej w pierwszej kolejności wysłać do nas pitch deck. Czym jest pitch deck? Pitch deck to narzędzie, które w maksymalnie kilkunastu slajdach (max 20) zwięźle przekazuje najważniejsze informacje na temat danego przedsiębiorstwa czy projektu. Prezentację warto zacząć od przedstawienia problemu, rozwiązania, opisu wizji, zespołu, technologii, unikalności projektu oraz przedstawieniu modelu biznesowego. Warto dodać slajdy o konkurencji, wielkości rynku, o kwocie poszukiwanego finansowania i przeznaczeniu inwestycji czyli tak zwanemy „use of funds”.

Czy już na starcie muszę mieć jakieś własne pieniądze na projekt?

Do uruchomienia naszego finansowania nie potrzeba wkładu własnego. Dodam, że jako fundusz BRidge Alfa inwestujemy stałą kwotę – 1 mln zł (dokładnie 250 tys eur przy obecnym kursie to 1,1 mln zł) z czego 80% to grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i 20% to nasza inwestycja prywatna. 

Na czym polega program BRidge Alfa?

Program BRIdge Alfa jest realizowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Jego celem jest wsparcie najbardziej nowatorskich projektów zarówno na wczesnym etapie ich rozwoju, jak i na etapie komercjalizacji. NCBR, operator programu, nie finansuje projektów bezpośrednio, lecz poprzez specjalnie powołane fundusze – tzw. Alfy, tworzące sieć wehikułów inwestycyjnych.

Jak wygląda współpraca i jak długo trwa? Jak się kończy?

Nasz planowany horyzont inwestycyjny to 4 lata (do maksymalnie 6). Po tym czasie chcemy wyjść z inwestycji. Jest parę rodzajów wyjść. W kolejności od najbardziej preferowanych:

1) odsprzedaż naszych udziałów do partnera branżowego / strategicznego/ finansowego

2) upublicznienie udziałów (debiut giełdowy)

3) odkupienie udziałów przez pozostałych udziałowców / umorzenie udziałów

4) likwidacja spółki

Co, oprócz pieniędzy, mogę otrzymać od funduszu Venture Capital? Czy mogę liczyć na Państwa pomoc, doradztwo, kontakty? Czy pomagają Państwo także w trakcie trwania projektu?

Naszym spółkom oferujemy wsparcie mentoringowe, techniczne, pomagamy w weryfikacji produktu na rynku, oferujemy dostęp do naszej sieci kontaktów oraz pomoc w zebraniu kolejnej rundy inwestycyjnej.

Nasi Partnerzy mają ponad 20-letnie doświadczenie na rynku PE i VC, posiadamy szeroką sieć kontaktów, które możemy udostępnić naszym founderom. Chętnie pomożemy również naszym założycielom dotrzeć do konkretnych osób lub firm, gdy zajdzie taka potrzeba.

Pomagamy założycielom również w strukturyzowaniu ich działalności, aby zmaksymalizować szanse na otrzymanie finansowania w następnej rundzie poprzez strukturyzację finansowania, projektowanie efektywnych struktur udziałowych, zaplanowanie akcjonariatu pracowniczego oraz przygotowaniu innych dokumentów prawnych i finansowych.

Nasi founderzy często potrzebują pomocy w pozyskiwaniu dalszego finansowania. W takich przypadkach nie tylko doradzamy najlepszą strategię pozyskiwania środków, ale także aktywnie poszukujemy możliwych źródeł kapitału oraz wychodzimy naprzeciw potencjalnym inwestorom.

Projekty, które uzyskują wsparcie od funduszu Venture Capital, często są ryzykowne. Co, jeśli projekt nie wyjdzie? Czy będę musiała oddać pieniądze, które od Państwa otrzymałam?

Inwestując w projekty we wczesnej fazie rozwoju wspólnie z zespołem dokonujemy analizy ryzyka. Jeżeli istnieje jakieś ryzyko związane z niepowodzeniem projektu – podejmujemy je świadomie. Jeżeli pomysłodawcy działają zgodnie z zawartą z funduszem umową inwestycyjną a projekt nie osiągnie sukcesu z powodów biznesowych, nie muszą obawiać się konieczności zwrotu środków

Bardzo dziękuję za wywiad!